Health Encyclopedia
Search Patient Education Search Health Library
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

POChP: Radzenie sobie ze zmęczeniem

Przy POChP częste jest uczucie zmęczenia. Podczas aktywności fizycznej poziom energii może być niski. Nazywa się to zmęczeniem.

W jaki sposób POChP powoduje zmęczenie?

POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) jest problemem zdrowotnym, który uniemożliwia prawidłową pracę płuc. Zadaniem płuc jest dostarczanie tlenu do ciała. Tlen jest ważnym gazem, którego organizm potrzebuje do prawidłowego działania. Wdychane powietrze zawiera tlen. Wewnątrz płuc powietrze przepływa przez rurki zwane drogami oddechowymi. W zdrowych drogach oddechowych, powietrze łatwo się przedostaje tam i z powrotem. W przypadku POChP płuca i drogi oddechowe są uszkodzone. Kiedy płuca są uszkodzone, dotarcie powietrza do płuc wymaga więcej pracy. Słaby przepływ powietrza oznacza, że organizm nie może otrzymać tlenu, którego potrzebuje. Może również występować wyższy poziom dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest odpadowym produktem wydychanym przy oddechu. POChP powoduje również stan zapalny płuc. Te rzeczy mogą również prowadzić do zmęczenia.

W przypadku POChP uszkodzenie płuc wynika zazwyczaj z wdychaniu środków drażniących przez długi czas. Głównym czynnikiem drażniącym wywołującym POChP jest dym papierosowy. Innymi środkami drażniącymi są zanieczyszczenia, pył, opary i substancje chemiczne.

Leczenie zmęczenia

Nie ma sposobu leczenia POChP innego niż przeszczep płuca. Jednak pewne metody leczenia mogą złagodzić objawy, takie jak zmęczenie. Te metody leczenia obejmują:

  • Leki rozszerzające oskrzela. Leki te pomagają w otwieraniu dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie.

  • Leki złożone. Obejmują one lek rozszerzający oskrzela i steryd. Leki rozszerzające oskrzela ułatwiają oddychanie dzięki otwieraniu dróg oddechowych. Sterydy pomagają złagodzić stan zapalny płuc

  • Antybiotyki. Zakażenie układu oddechowego może pogorszyć objawy POChP. Antybiotyki to leki, które pomagają leczyć zakażenia.

  • Rehabilitacja płucna. Ten program uczy sposobów łagodzenia objawów POChP. Zawiera on wskazówki dotyczące ćwiczeń, prawidłowej postawy ciała, sposobów oszczędzania energii i zdrowego odżywiania, aby poprawić oddychanie.

  • Tlenoterapia. Kiedy poziom tlenu we krwi jest zbyt niski, lekarz może przepisać tlen. Tlen może pomóc Ci poczuć się lepiej i być bardziej aktywnym. Używanie dodatkowego tlenu może następować przez cały czas. Może też być to konieczne tylko podczas wykonywania niektórych czynności, takich jak ćwiczenia. Należy go używać zgodnie z zaleceniem lekarza.

  • Operacja. Może być konieczna operacja w związku z ciężkimi objawami, gdy inne metody leczenia nie pomogły. Operacja usuwa najbardziej uszkodzone części płuc.

Lekarz podejmie wspólnie z Tobą decyzję o najlepszym dla Ciebie planie leczenia.

Wskazówki dotyczące dbania o siebie przy radzeniu sobie ze zmęczeniem

Kobieta siedząca na łóżku, wkładająca kurtkę.

Istnieją rzeczy, które można zrobić, aby kontrolować zmęczenie i mieć więcej energii:

  • Równoważ aktywność i odpoczynek. Może to pomóc w unikaniu przemęczania się. Przerwij to co robisz i odpocznij, zanim poczujesz wyczerpanie. Jeśli aktywność wymaga dużej ilości energii, podziel ją na części. Na przykład poskładaj pranie. Następnie odpocznij, zanim odłożysz je na miejsce.

  • Oszczędzaj energię. Sposób, w jaki organizm wykonuje poszczególne zadania może pomóc w zachowaniu energii. Wykonuj czynności powoli. Spieszenie się zużywa więcej energii. Może również zwiększać duszność przy oddychaniu. Ubieraj się na siedząco i podobnie wykonuj inne codzienne czynności, takie jak mycie zębów. Używaj wózka na kółkach do przenoszenia jedzenia, prania i innych przedmiotów w domu. Przechowuj rzeczy, których używasz często na wysokości pasa, aby były łatwo dostępne. Wykonuj najważniejsze zadania, gdy masz najwięcej energii. Poproś rodzinę i przyjaciół o pomoc przy trudnych zadaniach.

  • Prawidłowo się odżywiaj. Kiedy jesteś zmęczony(-a), możesz nie odżywiać się tak dobrze, jak powinieneś/powinnaś. Złe odżywianie może pogorszyć objawy. Może również zwiększyć ryzyko infekcji. Spróbuj odpoczywać przed jedzeniem. Jedz mniejsze posiłki przez cały dzień. Należy zapytać lekarza, czy należy przyjmować witaminy lub suplementy.

  • Utrzymuj zdrową masę ciała. Niedowaga może ograniczyć energię. Nadwaga może nasilać duszność. Współpracuj ze swoim lekarzem, aby ustalić najlepszą dla Ciebie masę ciała.

  • Nie bój się ćwiczyć. Ćwiczenia mogą powodować duszność. Jednak ćwiczenia fizyczne mogą spowodować, że mięśnie oddechowe będą silniejsze. Mogą też dodać więcej energii. Pomagają również poprawić nastrój i kontrolować stres. Chodzenie to dobry sposób na poprawę przepływu tlenu przez organizm. Zapytaj lekarza o bezpieczne ćwiczenia.

  • Wykonuj ćwiczenia oddechowe. Naucz się oddychać brzuchem i oddychać z zaciśniętymi ustami. Wykonuj te ćwiczenia w pracy. Mogą one pomóc w lepszym oddychaniu. Powolne, głębokie oddechy w dowolnym momencie mogą dostarczyć więcej potrzebnego tlenu.

Oto więcej sposobów na złagodzenie objawów powodowanych przez POChP:

  • Rzuć palenie. Palenie tytoniu jest główną przyczyną POChP. Zaprzestanie palenia tytoniu jest najważniejszym krokiem, jaki można podjąć przy leczeniu POChP. Jeśli potrzebujesz pomocy w rzuceniu palenia, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

  • Unikaj biernego palenia papierosów i innych czynników drażniących. Staraj się unikać dymu, substancji chemicznych, oparów i kurzu. Nie pozwól, aby ktoś palił w Twoim domu lub w pobliżu Ciebie. Nie wychodź na zewnątrz w dniach, w których jest duże zanieczyszczenie powietrza.

  • Zapobiegaj zakażeniom płuc. Poddawaj się szczepieniom, które zalecił lekarz. Chorowanie na POChP zwiększa ryzyko wystąpienia grypy i zapalenia płuc. Może to pogorszyć objawy. Zapytaj swojego lekarza o szczepionki przeciw grypie i pneumokokom. Podejmuj działania mogące zapobiec przeziębieniu i innym zakażeniom płuc. Unikaj tłumów w sezonie przeziębienia i grypy. Unikaj również osób, które są chore.

  • Stosuj właściwą technikę mycia rąk. Często myj ręce mydłem i czystą bieżącą wodą przez co najmniej 20 sekund. Jeśli nie możesz umyć rąk, użyj środka do dezynfekcji rąk zawierającego co najmniej 60% alkoholu.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:

  • Gorączka 38 °C (100,4 °F) lub wyższa lub zgodnie z zaleceniami lekarza

  • Objawy, które nie ustępują lub nasilają się

  • Nowe objawy

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.