Czym jest jaskra?
Jaskra to choroba oczu, która może doprowadzić do utraty wzroku. W przypadku wczesnego zdiagnozowania można zatrzymać postęp choroby. Jednak jaskra sama w sobie nie daje objawów, trzeba chodzić regularnie do okulisty. Jaskra często zaczyna się od nadciśnienia w oku. Nadciśnienie może uszkodzić nerw wzrokowy. Nerw wzrokowy przesyła do mózgu komunikaty, dzięki czemu widzimy. Istnieją dwa podstawowe rodzaje jaskry: z otwartym i zamkniętym kątem.

Obszar odpływowy
Oko zawsze produkuje płyn. Obszary odpływowe w oku mogą stać się niedrożne. Wówczas zbyt wiele płynu pozostaje w oku. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia w oku.
Nerw wzrokowy
Nadciśnienie w oku może uszkodzić nerw wzrokowy. Uszkodzony nerw wzrokowy nie może normalnie przesyłać do mózgu komunikatów, dzięki którym widzimy.
Jaskra z otwartym kątem
Jaskra z otwartym kątem występuje najczęściej. Pojawia się wraz z wiekiem. Obszar odpływowy w oku przestaje być drożny. Z oka nie wydostaje się odpowiednia ilość płynu, więc ciśnienie podnosi się. Powoduje to stopniową utratę widzenia bocznego (peryferyjnego). Pacjent może nawet nie zauważyć żadnych zmian, aż nie utraci wzroku w dużym stopniu.
Jaskra z zamkniętym kątem
Jaskra z zamkniętym kątem występuje znacznie rzadziej. Zwykle pojawia się bardzo szybko. Obszar odpływowy w oku nagle przestaje być całkowicie drożny. Ciśnienie w oku rośnie szybko. Pacjent obserwuje u siebie zaburzenia widzenia i tęczową poświatę wokół świateł. Zdarza się, że występują bóle głowy, mdłości, wymioty i intensywny ból. Jeśli szybko nie otrzyma pomocy medycznej, może w krótkim czasie stracić wzrok.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.